W ostatnich miesiącach systemy kontroli dostępu w postaci instalacji
wideodomofonowych coraz częściej goszczą w naszych domach, mieszkaniach i
firmach.
Wideodomofony zapewniają wyższy stopień zabezpieczeń niż
domofony, ponieważ oprócz identyfikacji głosowej pozwalają także na
wizualne rozpoznanie interesanta lub gościa, stojącego przed kastą
rozmówną.
Podczas budowy systemów wideodomofonowych bardzo często zadajemy sobie pytanie, jakie przewody instalacyjne powinno się stosować. Współczesne
wideodomofony (inaczej określane także jako wideofony) buduje się w oparciu o kable koncentryczne o oporności 75 Ohm lub kable wielożyłowe, przeważnie typu YTDY lub YTKSY. Systemy wideodomofonowe, w których stosuje się kable koncentryczne posiadają pewną wadą, którą jest ich trudna rozbudowa. Zaletą kabli koncentrycznych jest bardzo łatwa instalacja, która nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy.
Instalacje wideodomofonowe, w których połączenia pomiędzy poszczególnymi elementami realizuje się za pomocą kabli żyłowych, cechują się zdecydowanie większą funkcjonalnością oraz możliwościami rozbudowy o łączność interkomową oraz o domofonową (możliwość dołączenia kolejnych unifonów). Warto także dodać, że tylko w przypadku instalacji bazujących na kablach wielożyłowych istnieje możliwość podłączenia kamer przemysłowych lub kolejnych bramofonów (np. przy innej furtce).